Materiał na firany. Który jest najlepszy?

Materiał na firany. Który jest najlepszy?

Firany w mieszkaniu to klasyka, która nie traci na popularności. Ten wielofunkcyjny produkt powiększa i ubogaca pomieszczenie niezależnie od pory roku. Do wyboru organza, woal, tiul i żakard.

Firany to niezbędnik modnego i wspaniale wyglądającego pomieszczenia. To nie tylko funkcjonalna dekoracja, ale i duże ułatwienie życia. Dzięki nim mamy zapewnioną prywatność przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. To również bariera dla owadów pragnących wlecieć do wnętrza domu. Producenci oferują bogaty wybór firanek poprzez kolory i wzory aż po… materiał. Pytanie, który jest najlepszy?

Firany żakardowe – klasyczna elegancja

Najpopularniejszą tkaniną, z której od lata produkuje się firanki, jest żakard. To materiał wykonany z poliestru, z domieszką bawełny oraz błyszczących i mieniących się nitek. Włókno odbija promienie słoneczne, co daje efekt dekoracyjnego rozproszenia.

Firany żakardowe mają wiele zalet. Po pierwsze są wytrzymałe, trwałe i charakteryzują je bogate zdobienia. Żakard to materiał dla tych, którzy nie lubią marnować  zbyt wiele czasu na porządki, ponieważ takich zasłon nie trzeba… prasować. Wystarczy, że rozwiesimy je wilgotne, a one same się wyprostują.

Firany z żakardu świetnie się sprawdzą w pomieszczeniach, w których najbardziej zależy nam na prywatności.

Woal – wielofunkcyjna ozdoba blokująca słońce

Jeśli nie lubimy słonecznego światła lub zależy nam, by do pomieszczenia wpadło go jak najmniej, wybierzmy woal. To gęsta tkanina ze sztucznych włókien oraz z domieszką bawełny do intensywnie nasłonecznionych miejsc w mieszkaniu. Materiał jest również efektowny, ładnie wygląda i tak samo się układa. Z jego pomocą zrobimy ozdobne upięcia wokół wybranego okna.

Woal to wielofunkcyjny materiał z nutą romantyzmu i klasyki. Szyje się z niego nie tylko firany, ale również suknie ślubne i balowe. Najczęściej spotykane odcienie woalu to écru i biały.

Organza – bezproblemowy i dekoracyjny wystrój

Organza, czyli materiał z nylonu, poliestru lub bawełny. Przejrzysty i zwiewny wykorzystywany jest nie tylko do tkania firan, ale też do dekoracji stołów, krzeseł oraz okien. Ten materiał nie sprawia problemów, ponieważ występuje w różnorodnej gamie kolorystycznej. Z tego powodu nie musimy się martwić, że nie dopasujemy firan do wnętrza, a to czyni materiał praktycznym.

 

Przejrzyste firany z tiulu

Z pomocą przejrzystego tiulu wpuścimy do pomieszczenia dużo słonecznych promieni. Jeśli zależy nam na jak najbardziej odsłoniętym oknie, wybierzmy tiul. To materiał, który dobrze się układa i prezentuje.

Tiul jest często wykorzystywany do tworzenia dekoracji na różne większe uroczystości. Nic więc dziwnego, że dobrze pasuje do zdobnego wnętrza.  

Firany to produkt, który powinniśmy wybierać do każdego pomieszczenia indywidualnie. Dzięki temu dopasujemy je do występujących w danym miejscu czynników.

Daniel