Czym kierować się przy wyborze materiału na firany?

Czym kierować się przy wyborze materiału na firany?

Decydując się samodzielnie wykonać firany, lub zlecając tę usługę specjalistom, pierwszym ważnym krokiem będzie wybranie odpowiedniego materiału, z którego zostaną wykonane. Warto zwrócić uwagę jak upatrzona tkanina będzie układać się powieszona nad oknem i czy nie będą pojawiać się na niej zagniecenia. Równie ważne jest dobranie odpowiedniej tekstury materiału, sprawdzenie, w jakim stopniu przepuszcza światło, a także jak wiele uwagi potrzeba w utrzymaniu czystości konkretnego materiału.

Przepuszczalność światła wpadającego do wnętrza

Firany powieszone nad oknem to nie tylko element dekoracyjny wnętrza, pełnią również bardzo ważną funkcję w ochronie prywatności domowników, a także skutecznie ograniczają ilość promieni słonecznych wpadających do wewnątrz. Dlatego wybierając odpowiedni materiał na firany należy zwrócić uwagę na przepuszczalność światła, jaką się charakteryzuje. Najwyższą przejrzystością cechują się tkaniny żakardowe, które doskonale sprawdzą się w wymagających doświetlenia pomieszczeniach z północnej strony budynku. Chcąc ograniczyć ilość wpadającego do wnętrza światła, warto zainteresować się firanami wykonanymi z organzy lub woalu, które odpowiednio przyciemnią wnętrze. Mniej przejrzysty materiał sprawdzi się również do zwiększenia prywatności np. mieszkań znajdujących się na parterze, lub w przypadku kiedy naprzeciwko okna znajduje się sąsiedni budynek.

Estetyka czy wygoda w utrzymaniu czystości?

Wybierając odpowiedni sprawdzony materiał na firany warto zwrócić uwagę na jego podatność na zagniecenia, oraz sposób, w jaki układa się powieszona nad oknem. Najmniej uwagi wymagają tkaniny ze sztucznych włókien np. poliestru. Dzięki temu firany będą zawsze wyglądać gładko i nie będą powstawać na nich niekorzystne wizualnie zagniecenia. Łatwiejsze będzie również utrzymanie czystości firan wykonanych z żakardowej tkaniny ze sztucznych włókien. Do ich wyprania wystarczy niska temperatura, a czyste firany po wstępnym osuszeniu gotowe są do powieszenia na karniszu, bez konieczności prasowania.

Decydując się na delikatniejszy, zwiewny materiał na firany jak woal, tiul czy satyna, należy poświęcić mu znacznie więcej uwagi. Tkaniny te są bardziej podatne na zabrudzenia, przez co pranie ich stanie się częstszą koniecznością. Ponadto na firanach łatwo pojawiają się widoczne zagniecenia, a każde pranie wymagać będzie prasowania materiału przed rozwieszeniem. Dlatego podczas wyboru odpowiedniej tkaniny należy zastanowić się, czy priorytetem będą aspekty wizualne, czy wygoda w utrzymaniu czystości firan.

Daniel